poniedziałek, 24 września 2018

"THE DOG ENCYCLOPAEDIA cz.3" P. Marniquet (Royal Canin) [understanding the dog, stages in the life of a dog, canine nutrtion]


                Poznawanie zawartości jednej z największych posiadanych encyklopedii trwa (i zapewne jeszcze chwilkę potrwa). Po przedstawieniu ras, przyjrzeniu się ich historii i przeczytaniu opowieści o roli psowatych, która z biegiem lat ewoluowała u boku człowieka, nadchodzi moment na biologiczne aspekty. Dzięki ponownemu wejściu w systematykę i podziały ze względu na rozmaite cechy jesteśmy w stanie dopatrzeć się sporej liczby różnic pomiędzy przedstawicielami jednego podgatunku. Poczynając od ogólnych cech budowy (wilkowate, wyżłowate, molosowate, chartowate), przez podziały ze względu na wielkość i wagę, aż do różnic w kolorze, typie i długości szaty. Na modelowych rysunkach przedstawiono różnice w budowie czaszki (brachycefaliczna, mezocefaliczna i dolichocefaliczna), różnice w budowie i noszeniu uszu, ogona, zaznaczenie stopu, oraz typy sylwetek. Wszystko uzupełnione jest  przydatnymi fotografiami zróżnicowanych ras. Przy opisach psiej postawy można dowiedzieć się na temat możliwych patologii, np. postawy krowiej lub beczkowatej.  Doskonałe przedstawienie typów zgryzu, a także wzorów zębowych. Tabela z prezentacją ewolucji uzębienia od wieku wczesno szczenięcego do dorosłości stanowi niezwykle wygodną ściągawkę.
                W dalszej części skupiamy się na funkcjach fizjologicznych organizmu. Wystarczająco dokładnie zilustrowane schematy pozwalają na poznanie układu kostnego, mięśniowego, oddechowego, nerwowego etc. Dosyć rzadko widywany przeze mnie w literaturze wzór przedstawiający typy chodu psa przedstawiony został zarówno za pomocą łapek jak i zaznaczonych na ciele poruszającego się owczarka symbolicznych kości. Mamy też drobny dział dotyczący postrzegania świata przez psa, gdzie omówiono jego poszczególne zmysły.
                Nie sposób oczywiście zrozumieć w pełni natury psa bez poznania jego poszczególnych stadiów życiowych. Zaczynamy od reprodukcji, poznajemy moment poczęcia szczenięcia. Nie zapomniano o patologiach układu rozrodczego, przebiegu ciąży.  Są też przydatne zalecenia właściwej opieki medycznej dla suczki spodziewającej się potomstwa.  Naprawdę rewelacyjna pigułka wiedzy dla osób, które pragną poznać podstawy, wiedzieć od czego zacząć poszukiwanie szczegółowych informacji. Cały opis wzbogacony jest licznymi tabelami, np. chronologią przebiegu porodu, porównaniem składowym mleka psiego i krowiego, przełomowych dni w życiu szczenięcia podczas pierwszego okresu i wielu, wielu innych aspektów. Dochodzimy do okresu odstawienia  i przejścia na stały pokarm. Oczywiście przypominam, że to książka Royal Canin, więc będzie zalecała do przejścia właśnie na karmę gotową. Po raz kolejny ma znaczenie wielkość (rasa), co przedstawiono na krzywych zdobywania masy ciała w stosunku do czasu. Żywienie w tym okresie ma największy wpływ na rozwój zwierzęcia. Dla podkreślenia tej tezy krótko omówiono typy chorób, które mogą pojawić się na skutek stosowania niewłaściwej diety. Na końcu wspomniano tylko o zmianach zachodzących w ciele starzejącego się psa, więc szerszych informacji o okresie dorosłości na razie brak.
                Rozdział dotyczący podstaw żywienia psa jest dosyć szeroki, ja na razie nie zagłębiałam się w niego w sposób szczególny. Węglowodany, białka, minerały... wszystko omówione i opatrzone zrozumiałymi obrazkami i opisem konkretnej roli, którą pełnią w organizmie. Mini słownik żywienia oraz podstawy zaleceń żywieniowych z rozpiskami zapotrzebowania energetycznego w zależności od typu pracy, miejsca zamieszkania etc. W podrozdziałach opisano odpowiednie dopasowanie karmy zależnie od: wielkości psa, jego ras, etapu życia i kondycji fizycznej. Naprawdę, opisane jest to sensownie, okraszone pomocnymi schematami, tabelami i popierającymi tezy wyliczeniami. Na koniec opuszczamy kwestie matematyczne i docieramy do zwyczajów związanych z jedzeniem. Według autorów dla psa przy wyborze karmy najważniejszy jest zapach i patrząc na swojego psa jestem w stanie to potwierdzić :).
                Na dzień dzisiejszy to tyle, chyba póki co odpuszczamy ścisłe tematy i zbliżamy się do tych nieco bardziej interesujących mnie - interakcji pomiędzy psem i jego opiekunem. O tym już niebawem!

Dane techniczne:
Strony: 1004, okładka twarda o wymiarach: 28,5 x 23cm
Royal Canin, Torino 2010


cz.1 -> https://biblioteczkakynologa.blogspot.com/2018/08/the-dog-encyclopaedia-cz1-p-marniquet.html
cz.2 -> https://biblioteczkakynologa.blogspot.com/2018/09/the-dog-encyclopaedia-cz2-p-marniquet.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz